Jesienne Spotkania Na Szlaku 2023

Ah, co to był za rajd… 14 października 2023 roku, po godzinie 8:00 6 autokarów pełnych spragnionych nowych przygód zuchów, harcerzy, wędrowników wraz z kadrą i rodzicami wyruszyło w trasę. Miejscem docelowym naszych tegorocznych Jesiennych Spotkań na Szlaku była Pustynia Błędowska, która przywitała nas piękną, słoneczną, choć na początku wietrzną pogodą. Każdy pion przemierzał inną, dostosowaną do swoich możliwości trasę. 

Zuchy, jak to zuchy wprowadziły troszkę hałasu na swojej trasie. Stworzyły instrumenty z tego co znalazły na swojej drodze. Piękne dźwięki wydobyły z kamieni, patyków, a nawet szyszek. Uwierzcie nam koncerty w NOSPR w Katowicach są niczym w porównaniu z zuchową orkiestrą 😀 Na zakończenie najmłodsi zamknęli piękne pustynno-leśne widoki w słoiczkach i zabrali namiastkę tych terenów do swoich domów. 

Harcerze wsłuchali się w przyrodę, poszukiwali biedronek, tryszczaków i szczelniaków. Na swej drodze spotkali również mnóstwo pustynnej roślinności, ale też elementy nieożywionej przyrody: ripplemarki czy bruk deflacyjny. Wykonali piękne naturalne pocztówki z piasku, liści, gałęzi, szyszek czy nawet grzybów i piaskowe, harcerskie rzeźby. 

Starszych harcerzy i wędrowników na trasie zaskoczyła… woda. Na pustyni? Tak, Biała Przemsza stanowiła nie lada wyzwanie. Jedni kulturalnie: buty zdjęte, nogawki do góry, inni prosto z marszu w wodę 🙂 oj, ziiimną wodę 😀 Ale mimo wszystko dzielnie maszerowali z uśmiechem na twarzy. 

Na rodziców również czekała trasa pełna zadań. Składali wiatraczki, rozwiązywali zagadki, jednym słowem przypomnieli sobie jak można się fajnie bawić. 

A kadra? Kadra świetnie się czuła i wspaniale bawiła ze wszystkimi. 

Ostatecznie wszyscy spotkaliśmy się na punkcie widokowym Róża Wiatrów. Rozmów, opowieści, wymiany wrażeń i spostrzeżeń nie byłoby końca, gdyby nie apel. Ponad 300 osób, różne środowiska, a tyle wspólnego, nie każdy każdego znał, ale w tym momencie stanowiliśmy jedną, wspólną, harcerską całość. Nie jednemu z nas łezka zakręciła się w oku. Uczucie, które towarzyszyło każdemu podczas Iskierki Przyjaźni jest nie do opisania, takie momenty trzeba przeżyć i poczuć na własnej skórze. Do zobaczenia za rok!