10-lecie działalności Szczepu „Łaziska”

Pierwsze harcerskie spotkania na terenie Łazisk miały miejsce już na przełomie lat 80. i 90. W tych czasach działał Samodzielny Szczep Harcerski, którego komendantem był ŚP. phm. Krystian Kudla. Niestety z wielu przyczyn Szczep zakończył swoją działalność, ale harcerskość nigdy nie wygasła. W 2011 roku, po kilkunastu latach przerwy, kilkoro instruktorów z wspomnianego szczepu zaczęło reaktywować działalność harcerską.

W lutym 2012 roku druhny pwd. Kamila Kiełbowska, pwd. Katarzyna Korus, pwd. Jolanta Kudla oraz druh pwd. Jacek Kudla zorganizowali nabór do 8. Gromady Zuchowej „Słonecznikowe Ludki”. Ilość chętnych przeszła najśmielsze oczekiwania. Na pierwszej zbiórce pojawiło się aż 80 dzieci z klas 1-3 SP. Zainteresowanie harcerstwem wśród mieszkańców nie ustawało, co zachęciło kadrę do podjęcia próby otwarcia kolejnych drużyn.
26.09.2012 – rozpoczęła swoją działalność drużyna harcerska „AD Astra”.
15.01.2013 – rozpoczęła działalność 11 Gromada Zuchowa „Tropiciele Słońca”.
07.03.2013 – powstała 13 Drużyna Starszoharcerska „Szalona Trzynastka”.

Prężna działalność czterech jednostek pozwoliła na starania o utworzenie szczepu na terenie miasta. Oficjalnie 15.04.2013 roku rozkazem L4/2013 Komendanta Hufca ZHP Ziemi Mikołowskiej został powołany 1 Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchowych „Łaziska”.

Aktualnie 1 SDHiZ „Łaziska” zrzesza 85 zuchów, harcerzy oraz instruktorów. Zbiórki odbywają się głównie w ich harcówce przy Domu Kultury w Łaziskach Górnych.
Jednostki działające obecnie to:

• 8 gromada Zuchowa „Słonecznikowe Ludki”. W skład kadry wchodzą phm. Jolanta Kudla, pwd. Kamila Kiełbowska oraz dh. Karolina Ruszel,
  • 11 Gromada Zuchowa „Tropiciele Słońca”. W skład kadry wchodzą sam. Daria Korus, pwd. Katarzyna Korus oraz ćw. Filip Pasternak,
  • 23 Drużyna Harcerska „Złote Liście”. W skład kadry wchodzą phm. Jacek Kudla oraz pwd. Magdalena Makieła,
  • 13 Drużyna Starszoharcerska „Szalona Trzynastka”. W skład kadry wchodzą phm. Jacek Kudla oraz dh. Patrycja Hajduga,
  • Krąg Instruktorów i Starszyzny „Dinozaury”, który powstał stosunkowo niedawno. W kadrze kręgu działa dh. Ewelina Sobańska oraz dh. Tomasz Pawlik.

Szczep co roku organizuje około 240 godzin zajęć dla dzieci i młodzieży, biwaki i rajdy oraz wydarzenia skierowane dla mieszkańców miasta i przyjaciół szczepu. Miejsce miały m.in. takie wydarzenia jak Święto Flagi, jesienny rajd Szczepu, Szczepowe Mistrzostwa Sportowe, Święto Pieczonego Ziemniaka, a także współorganizowany przez Szczep Finał WOŚP.

Świętowanie jubileuszu odbyło się 14 kwietnia 2023 w Domu Kultury w Łaziskach Górnych. Na gali obecni byli członkowie drużyn, kadra, przyjaciele szczepu, rodzice oraz władze miasta. Nie zabrakło śpiewu, podziękowań oraz życzeń i urodzinowego tortu. Wręczona została rownież po raz pierwszy odznaka Przyjaciela Szczepu.

Życzymy kolejnych wspaniałych lat działalności, niesamowitych przygód i dalszego rozwoju!

zdjęcia: Gazeta Łaziska