10 – lecie 2 SH „Polana”

2. Szczep Harcerski „Polana” powstał wraz z rozkazem z 15.12.2013 r. Pod opieką świeżo upieczonej komendantki szczepu, druhny Klaudii Tkocz, do istnienia powołane zostały również: Próbny Patrol Wędrowniczy „Potem”, Próbna Drużyna Harcerska „Płomyki” oraz Próbna Gromada Zuchowa „Obrońcy Smerfnych Tajemnic”. W jego skład wchodziła również istniejąca już wcześniej 3 Drużyna Starszoharcerska „Świerszcze”. Początkowo szczep obejmował okolice Gardawic, jednej z dzielnic Orzesza. 

Z czasem „Polanie” regularnie przybywało członków. Miało na to również wpływ włączenie w 2014 roku w skład szczepu 5 Drużyny Harcerskiej „Zahir”, która działała wcześniej samodzielnie w centrum Orzesza. W wyniku tego połączenia, w szeregach jednostek pojawiało się więcej osób z pozostałych dzielnic miasta.

Pierwsze zmiany w komendzie szczepu miały miejsce wraz z dniem 10.03.2016 r., gdy funkcję komendanta objął druh Jacek Bogdanowicz. Pełnił swoją funkcję przez rok, by 8.09.2017 oddać pieczę druhnie Kindze Tabackiej. 

W ciągu ostatnich dziesięciu lat, 2 Szczep Harcerski „Polana” niesamowicie się rozwinął. Obecnie liczy sobie ponad 100 członków, a w jego skład wchodzi 7 jednostek:

  • 15 GZ „Obrońcy Smerfnych Tajemnic”
  • PGZ „Leśne Skrzaty”
  • 5 DH „Zahir”
  • PDH „Płomyki”
  • 3 DSH „Świerszcze”
  • Patrol Wędrowniczy „Potem”

Zbiórki gromad oraz drużyn odbywają się w Orzeskim Centrum Możliwości. 

Szczep co wrzesień organizuje biwak rozpoczynający rok harcerski, na którym z roku na rok przybywa uczestników! Oprócz tego „Polana” bierze udział w uroczystościach patriotycznych na terenie Orzesza oraz w wydarzeniach organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu. Harcerze z „Polany” roznoszą również co roku Betlejemskie Światło Pokoju do najważniejszych orzeskich instytucji. Członkowie szczepu reprezentują swoje środowisko na poziomie Hufca, ale także Chorągwi. Reprezentacja 3. Drużyny Starszoharcerskiej „Świerszcze” często występuje jako poczet sztandarowy wraz ze sztandarem hufca, a 5 DH „Zahir dwukrotnie reprezentowała swoje środowisko na Pielgrzymce ZHP na Jasną Górę. Oprócz tego wszystkie jednostki współpracują również z innymi gromadami i drużynami z naszego Hufca. 

Swoje 10. urodziny 2 Szczep Harcerski „Polana” świętował 10.09.2023 r. podczas uroczystego rozpoczęcia roku harcerskiego. W obchodach wzięli udział członkowie szczepu, rodzice, przedstawiciele władz miasta, komenda Hufca Ziemi Mikołowskiej oraz byli członkowie kadry, którzy przyczynili się do rozwoju Szczepu. Podczas uroczystości odbył się apel. Nie zabrakło również tortu i przygotowanych dla uczestników przeróżnych, harcerskich atrakcji.
Dziesięciolecie istnienia szczepu obchodzone było pod hasłem „Jesteś częścią historii”.

Życzymy dalszego rozwoju oraz niezapomnianych przygód!

Galeria zdjęć -> tutaj