Druhna hm. Danuta Bógdoł odeszła na wieczną wartę

3.05.2021r. w wieku niespełna 70 lat odeszła na wieczną wartę druhna harcmistrzyni Danuta Bógdoł.

Była instruktorką ZHP Hufca Ziemi Mikołowskiej im. Bohaterów Powstań Śląskich, nauczycielem, wicedyrektorem Szkoły Podstawowej nr 5 w Mikołowie, dyrektorem Przedszkola w Bujakowie oraz dyrektorem Zespołu Szkolno –Przedszkolnego nr 11 w Mikołowie (1992-2002) i radną Miejskiej Rady Narodowej w Mikołowie (1988-1990).

Druhna Danka była niezwykłą osobą, ciepłą i otwartą na drugiego człowieka.

Potrafiła twórczo rozwiązać problem i pokazać inne spojrzenie na każdą sprawę. Danusia była osobą obdarzoną wieloma talentami. Gotowała pyszne potrawy, którymi chętnie częstowała gości. Wypicie zwyklej herbaty w jej towarzystwie i wspólne rozmowy powodowały, że człowiek nabierał chęci do kolejnych zmagań z rzeczywistością. Była niezwykle utalentowana plastycznie. Szyła, malowała, majsterkowała. Zarażała innych wieloma pasjami i talentami. Zawsze uśmiechnięta i radosna. Druhna Danusia była wychowawcą wielu zuchów, harcerzy , instruktorów, przedszkolaków i młodszych dzieci. Wiele nauczycielek wprowadziła w świat origami.

Od powstania hufca w Mikołowie ( 1974r.) była członkiem ścisłego kierownictwa. Pełniła m.in. funkcję kierownika Referatu Zuchowego, z-cy komendanta hufca ds. programowych, szefa zespołu programowego hufca.

Podczas wakacji organizowała kolonie zuchowe w Akcji Klimczok i Zamonit dla dzieci z Mikołowa, Łazisk Górnych i Orzesza. Współtworzyła kampanię nadania hufcowi imienia Bohaterów Powstań Śląskich.

Była autorką kampanii Harcerska Biała Zima, za którą hufiec dostał nagrodę Dziennika Zachodniego STALOWE PIÓRO. Organizowała i współorganizowała wiele działań programowych tj. rajdy, turnieje, festiwale, kursy, warsztaty.

Za swoją działalność odznaczona została medalem Zasłużony dla Rozwoju Województwa Katowickiego, Krzyżem za Zasługi dla ZHP oraz Odznaką Za Zasługi dla Hufca Mikołów. Żadna impreza programowa nie mogła odbyć się bez oprawy plastycznej i plakietki autorstwa Danusi. Nie sposób wyrazić wszystkiego i nie sposób, aby wszyscy, którzy ją znali, mogli to uczynić. Dla wielu z nas była ważną osobą. Świat bez niej wydaje się niepełny, jakby brakowało ważnego elementu w pięknej kusudamie , które tak pięknie składała. Na usta nasuwają się słowa: ”Odeszłaś cicho bez słów pożegnania, tak jakbyś nie chciała nikogo smucić …tak jakbyś wierzyła w godzinie rozstania,że masz niebawem z dobrą myślą wrócić.”

Czuwaj dh Danusiu !