Ile kosztuje harcerstwo?

Składki

Jednym z obowiązków członkowskich w Związku Harcerstwa Polskiego jest opłacanie składek członkowskich. W ciągu roku składka członkowska dla Chorągwi Śląskiej wynosi  144 zł. Harcerze płacą składki kwartalnie (36 zł), co finalnie wynosi tylko 12 zł miesięcznie.

SKŁADKĘ WPŁACAMY NA KONTO: 38 8436 0003 0000 0024 2802 0001

TYTUŁ WPŁATY: imie i nazwisko, nr i nazwa drużyny, okres za jaki jest wpłata np. Jan Kowalski 27HDW I kw 2021

• Członkowie ZHP opłacają składkę zgodnie ze swoim przydziałem służbowym w następujących terminach:
    do 20 stycznia za I kwartał – w tym roku do 31.01.2021,
    – do 20 kwietnia za II kwartał,
    – do 20 lipca za III kwartał,
    – do 20 października za IV kwartał.
  • Opłacona składka nie podlega zwrotowi w przypadku ustania członkostwa w ZHP.
  • Osoba, która uzyskała członkostwo w ZHP, zobowiązana jest do opłacenia pełnej składki kwartalnej. Wpisanie jej do systemu ewidencji członków ZHP następuje z chwilą opłacenia pierwszej składki.
  • Nie płacimy miesięcznie.

Jak finansuje się harcerstwo?

• Poprzez 1% podatku dochodowego – ZHP jest organizacją pożytku publicznego;
  • Poprzez akcje zarobkowe i zbiórki publiczne;
  • Pozyskując sponsorów;
  • Biorąc udział w konkursach grantowych.

Mundury

Nosząc mundur harcerski, członek ZHP identyfikuje się z organizacją, do której przynależy. Reprezentując swoją drużynę, buduje wizerunek całego harcerstwa, dlatego tak ważne jest, aby mundur był jak najszybciej w pełni i dobrze skompletowany. Umundurowania należy szukać na stronach takich jak https://www.wgl.pl/category/skladnica-harcerska-umundurowanie-mundur-harcerski. Tam znajdują się aktualne ceny.

Podstawowe umundurowanie to:

• Nakrycia głowy: furażerka/ beret/ rogatywka,
  • Koszula mundurowa,
  • Naramienniki,
  • Pierścień,
  • Spódnice/spodnie: spódnica mundurowa, spodenki mundurowe damskie, spodenki mundurowe męskie,
  • Pas parciany
  • Getry

Koszt obozu

Obóz harcerski i kolonia zuchowa to najlepsze formy spędzania wakacji. Program dnia pozwala dziecku wykorzystać czas maksymalnie na świetną zabawę i naukę poprzez działanie, a wykwalifikowana kadra dba o bezpieczeństwo i różnorodność zajęć.

W skład kosztów obozu wchodzą najczęściej:

• zakwaterowanie,
  • wyżywienie (4 posiłki dziennie),
  • opieka medyczna ,
  • koszt realizacji programu,
  • ubezpieczenie,
  • transport.

Przeważnie ceny obozów mieszczą się w granicach od 700 zł do 1300 zł.

Koszt rajdów, biwaków

Rajdy i biwaki harcerskie to trwające kilka dni wyjazdy, które w ciągu roku pozwalają na uatrakcyjnienie realizowanego programu. Zwiększają one możliwości na praktyczne wykorzystanie wiedzy zdobywanej na zbiórkach. Rajdy i biwaki są jednym z najlepszych sposobów na zintegrowanie drużyny, a co za tym idzie – polepszenie komfortu pracy i rozwoju każdego harcerza.

Koszt biwaków trwających 2-3 dni zaczyna się już od kilkunastu złotych.

Najtańsze rajdy kilkudniowe, takie jak na przykład Rajd Grunwaldzki, kosztują już od 25zł (rajd trwa 5 dni, w skład kosztów wchodzą: 4 ciepłe posiłki, nocleg w warunkach turystycznych (w szkołach), ubezpieczenie NW, pamiątkowa plakietka rajdowa, przejazdy autokarowe, kolejowe i samochodowe na trasach zgodnie z informacjami podanymi w opisach tras, transport plecaków samochodem na najtrudniejszych odcinkach tras, a także materiały programowe).