Jak przygotować się do jednodniowej, zimowej wyprawy w góry?

Jak przygotować się do jednodniowej, zimowej wyprawy w góry?

Nie ma nic piękniejszego w porze późno jesiennej i zimowej niż wyjście w góry! Jednak musisz pamiętać, że pogoda tam jest nieprzewidywalna. Może być ślisko, mokro i padać śnieg.

Przed wyjściem pamiętaj żeby sprawdzić pogodę panującą w miejscu, w które się udajesz. Nie zapomnij również o zagrożeniach lawinowych! Warto się z nimi zapoznać.

Planując trasę, nie kieruj się opisem letnich wycieczek, w zimowych warunkach czas na pokonanie danego odcinka może wydłużyć się nawet dwukrotnie!

Jak powinieneś się ubrać?

Najlepiej warstwowo, rozpoczynając od odzieży termicznej, a kończąc na ciepłej kurtce. Ma Ci być ciepło, sucho i przewiewnie. Nie możesz zapomnieć także o grubej czapce, skarpetach i rękawiczkach!

Na nogi powinieneś założyć nieprzemakalne, trekkingowe buty, a także pomyśleć o stuptutach, czyli specjalnych ochraniaczach zakładanych na kostki i łydki, ze ściągaczem u góry, które zapobiegają dostaniu się śniegu do wnętrza butów – nikt nie lubi zimnego i mokrego śniegu w butach! Raki – metalowe kolce przyczepiane do butów, które zapobiegają ślizganiu się, również są przydatne, ale to zależy od miejsca, w które się wybierasz.

Co powinno znaleźć się w Twoim plecaku?

Ekwipunek, który zabierasz ze sobą jest bardzo ważnym elementem, który musisz dobrze przemyśleć. Na pewno nie możesz zapomnieć o:

  •  Telefon komórkowy – nie po to, żeby zrobić zdjęcie na snapchata, tylko żeby w razie niebezpieczeństwa zadzwonić po pomoc,
  •  Może przydać się również latarka i dodatkowe baterie, ponieważ w górach (szczególnie w jesienno-zimowej porze) szybko zapada zmierzch,
  •  Prowiant,
  •  Termos z ciepłą herbatą,
  •  Możesz także zabrać ogrzewacze oraz folie termiczną,
  •  Mapa turystyczna.

A najważniejsze, o czym powinieneś pamiętać idąc w góry, to zdrowy rozsądek i rozwaga! Kiedy znasz już podstawowe zasady, w jaki sposób ubrać się w góry na zimową wędrówkę, nie pozostaje nic innego jak wybrać miejsce i termin, ubrać buty i wyruszyć w drogę! Nie jesteś pewien, czy dobrze przygotowałeś się do wyprawy? To Twoje pierwsze takie wyjście? Poradź się doświadczonego znajomego!

post_goryyyy