Biblioteczka

Witamy w hufcowej biblioteczce!

W tym miejscu wymienionych jest kilkanaście tytułów książek, wśród których każdy może znaleźć coś wartościowego dla siebie. Twórczość związana z harcerstwem jest bardzo obszerna i różnorodna, a błędem byłoby z niej nie skorzystać. Zachęcam do kupowania, pożyczania i wypożyczania tych książek.
Jednak w sytuacji, gdy potrzebujecie, a nie macie- wszystkie pozycje tutaj wymienione mają swoją wersję PDF.
Autorką poniższej listy jest druhna pwd. Zofia Kołodziej.
Miłej lektury!

 1. Książka wodza zuchów, Aleksander Kamiński  

(https://zasobynauki.pl/zasoby/ksiazka-wodza-zuchow,40906/

Aleksander Kamiński w latach trzydziestych prowadził w Górkach Wielkich Szkołę Instruktorów Zuchowych, w której przekazywał swoją wiedzę i umiejętności. Dziś możemy część tej wiedzy zaczerpnąć z trylogii zuchowej, na którą składają się Antek Cwaniak, Książka wodza zuchów i W kręgu rady. W drugim tomie tej trylogii Kamyk przypomni Ci wiedzę zdobytą na kursie zuchmistrzowskim, podpowie setki pomysłów na zbiórki i da wskazówki jak sprawić, by gromada działała wzorowo i jak być dobrym wodzem dla zuchów.  

 1. Poradnik pionierkowy, Piotr Słowik  

( https://docplayer.pl/amp/9060434-Poradnik-pionierkowy.html?fbclid=IwAR0hKpMtt2wnDIBmsd228W3h8f6em9sFP-3nkz7_dYnxVf3X4yEkIOqEYDA

Druh Piotr Słowik z Hufca Krotoszyn w ramach swojej próby na stopień podharcmistrzowski opracował ten poradnik dla ambitnych i zaradnych obozowiczów. Zachęcam do korzystania z tego poradnika z uwagą i adekwatnie do poziomu swoich umiejętności. Warto się inspirować twórczością naszych harcerskich braci i sióstr, jesteśmy tak różnorodni, że wymiana doświadczeń jest jednym z głównych napędów naszego rozwoju.  

 1. LEŚNA KUCHNIA- HARCERSKA KSIĄŻKA KUCHARSKA, zastęp starszoharcerski “Szlak” z 9 Ostrołęckiej Drużyny Harcerskiej “Kres” 

(https://ostroleka.zhp.pl/wp-content/uploads/2020/12/Harcerska-Ksiazka-Kucharska.pdf

Pewien zastęp zauważył, że niewiele drużyn chce lub potrafi gotować sobie samemu w warunkach polowych. Chcąc bardziej rozpromować tą część harcerskiego działania zabrali się za pisanie atrakcyjnej, łatwo dostępnej i pyysznej książki kucharskiej. Owocem ich pracy jest zamieszone tutaj dzieło. Naprawdę warto zainteresować się tymi przepisami, bo przy odrobinie chęci każdemu wyjdzie coś dobrego. 

 1. Wilk który nigdy nie śpi, Walter Hansen 

( https://docer.pl/doc/x885811

Książka opowiadająca o życiu i przygodach Roberta Baden-Powella. Polecam każdemu, kto chce poznać twórcę naszego ruchu, można odkryć co go ukształtowało, jaki był, jakie podejmował decyzje. Myślę, że na drodze każdego harcerza powinna się pojawić ta książka. 

 1. Scouting For Boys, Robert Baden-Powell 

 ( http://www.thedump.scoutscan.com/yarns00-28.pdf

Książka napisana na początku poprzedniego wieku, ale wciąż bardzo aktualna i wartościowa dla każdego harcerza. Jest to nasz pierwszy na świecie i najbardziej podstawowy poradnik skautowy napisany przez samego założyciela ruchu.  

 1. Zośka i Parasol, Kamiński Aleksander  

( https://docer.pl/doc/n588v

Jest to kontynuacja “Kamieni na Szaniec”, opowiada o losach następców Rudego, Alka i Zośki. “Zośka i Parasol” może są trochę mniej popularne od pierwszej części, ale równie warto ją przeczytać. Pozwala poznać trochę lepiej tamten czas, motywacje tych ludzi i pozwala dostrzec indywidualność każdego życia. 

 1. Próby wodzów, Leopold Ungeheuer 

( https://silo.tips/download/leopold-ungeheuer-wydawnictwo-wing

Świetny podręcznik dla drużynowych, który czyta się bardzo przyjemnie, dostarcza dużo motywacji i inspiracji. Przykłady “prób dzielności” sprawią, że każdemu pojawi się błysk w oku i jakieś plany. Ta krótka książeczka wykazuje istotę ruchu harcerskiego. 

 1. Topografia wojskowa 

( http://zsngasawa.pl/pliki/plik/topografia-wojskowa-1569743469.pdf  ) 

Kompendium wiedzy topograficznej, które może zainteresować wielu wędrowników. Jasno i obrazowo przedstawione informacje dotyczące określania odległości. położenia, czy kierunków świata.  

 1. Poradnik wędrowca, Tristan Gooley 

https://docer.pl/doc/nvn000n  ) 

Autor zebrał w jednym miejscu swoje rady i wskazówki dla każdego wędrowca. Książka przeplata w sobie praktyczne rady i zabawne historyjki z życia autora. Opisy różnych zjawisk, śladów zostawionych przez zwierzęta i rośliny pozwalają wprowadzić więcej świadomości i zrozumienia w naszych kontaktach z naturą. 

 1. Skauting i indywidualność, Henri Bouchet 

( https://docer.pl/doc/essvex5

Książka ukazuje kształtowanie osobowości i samorozwój przez pryzmat metody skautowej. Dobra pozycja dla instruktorów dla zwiększenia świadomości swoich działań 

 1. Czarne Stopy, Seweryna Szmaglewska 

( https://www.polskaszkolamanchester.org/wp-content/uploads/2020/04/Seweryna-Szmaglewska-Czarne-Stopy.pdf

Świetna książka przygodowa opowiadająca o obozie harcerskim. Wakacyjna przygoda pełna humoru i pięknych harcerskich przyjaźni. Polecam jako książkę dla rozrywki harcerzom, ale także starszym- harcerzom starszym, wędrownikom, a także naszym instruktorom i starszyźnie.  

 1. Tytus, Romek i A’Tomek KSIĘGA I, HENRYK JERZY CHMIELEWSKI 

( https://docer.pl/doc/x55s5s

Kolorowy komiks, który ma predyspozycje do tego, by rozbawić każdego zucha ? Odpowiedni dla zuchów, które zainteresuje twórczość sprzed lat, która jednak charakteryzuje się inną estetyką niż dzisiejsze bajki.  

 1. Magiczne bajki na dziecięce smutki, zbiorowa praca pod redakcją K. Droździewicz i L. Ippoldt  

( https://www.bibpedskawina.pl/attachments/article/23/bajki2.pdf  ) 

Bajki pocieszajki dostosowane do różnych sytuacji, które potrafią pomóc czasem w jakiejś kryzysowej sytuacji małego człowieka. Są świetne do przeczytania w domu, jaki i na zbiórce zuchowej lub na obozie.  

 1. Niemała sztuka. Wyd. 2 – poradnik dla kadry drużyn wędrowniczych, pod red. Ryszarda Polaszewskiego i Ewy Sidor 

( https://cbp.zhp.pl/wp-content/uploads/2014/09/niemala-sztuka-wyd21.pdf

Poradnik, który zawiera informacje potrzebne do prowadzenia drużyny wędrowniczej. Książka ma format typowo poradnikowy i jest wydana w bardzo ładnej oprawie graficznej. Korzystajmy z zasobów Centralnego Banku Pomysłów, który przecież stworzyli harcerze dla harcerzy.  

 1. Psychologiczne portrety człowieka. Praktyczna psychologia rozwojowa, red. Anna Izabela Brzezińska  

( https://docer.pl/doc/nssece8

To jest książka, a właściwie księga dla odważnych. Książka opisująca od strony psychologicznej różne etapy rozwoju człowieka. Książka jest dosyć obszerna i dokładna, Ci którzy mają mało czasu mogą sobie wybrać interesujące go rozdziały, by móc lepiej zrozumieć poszczególne zjawiska. Książka dla każdego etapu rozwoju ma osobny rozdział, w którym opisuje zagrożenia dla rozwoju na danym etapie i jak im zapobiegać. Każdy kto pracuje z ludźmi, ale także każdy, kto jest człowiekiem znajdzie w tej książce coś dla siebie, w końcu jest to książka o człowieku.